این تصویر یک بنر برای مقاله: اموزش کامل گرفتن نمایندگی پردرآمد است.


فرانچایز و گرفتن نمایندگی یک مدل کسب‌وکار امتحان شده در اقتصاد دنیا است که باعث شده تا سرمایه‌گذاران با ریسک بسیار کمتر به سود کلان برسند. ازاین‌رو فرانچایز نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکارها با درصد موفقیت بسیار بالایی برخوردار است.  
اما سؤال اینجاست آیا هر فرانچایزی ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ آیا امتیازات در همه قرارداد فرانچایزها مشابه است؟
مسلماً نه. هرچند اخذ نمایندگی و فرانچایز ریسک سرمایه‌گذاری شما را کم می‌کند ولی اینکه از چه برندی نمایندگی دریافت می‌کنید و در چه صنعتی قصد فعالیت دارید، بسیار مهم است.

برای گرفتن بهترین فرانچایز شما به یک راهنمای کامل گرفتن نمایندگی پردرآمد نیاز دارید. راهنمایی که بتواند شما را با خطرات و مزایای فرانچایزها در بازارهای مختلف آشنا کند. شناخت ویژگی‌ها و مزایای فرانچایز می‌تواند شانس موفقیت یا شکست شما در فرانچایزها را کاهش یا افزایش دهد. در این مقاله شرایط اخذ انواع نمایندگی‌ها را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که بهترین فرانچایزها در ایران چه مزایای دارند.

گروه صنعتی فیبو: این تصویر نمایش دهنده متن تعریف : "فرانچایز چیست؟" است.

فرانچایز شروع یک کسب‌وکار براساس برند و نشان تجاری است که توانسته در بازار خود را به موفقیت برساند. در واقع فرانچایز یک روش سرمایه‌گذاری و بازاریابی است که در آن یک برند حق استفاده از برند تجاری خود را به متقاضیان می‌فروشد. انواع نمایندگی‌ها می‌توانند طیف وسیعی از جمله حق امتیاز و نمایندگی تولید، خدمات و یا فروش و عرضه محصولات را شامل شود. هر فرانچایز با توجه به برند مادر، صنعت و نوع بازار مشخصات متفاوتی از قبیل میزان تقسیم سود، نحوه خدمات فرانچایز دهنده و … دارد که قبل از گرفتن نمایندگی، باید به دقت بررسی شود.

مراحل گرفتن نمایندگی پردرآمد

شما برای گرفتن نمایندگی پردرآمد باید مراحل مختلفی مثل تحقیقات اولیه، بررسی بازار، مشخص کردن اهداف، نیازها و … را پشت سر بگذارید. پس از انتخاب نمایندگی شما باید با شرکت مورد نظر مکاتبه و با دریافت شرایط قرارداد شروع به فعالیت کنید. در ادامه به بررسی موردی هر یک از مراحل اخذ نمایندگی پرسود می‌پردازیم:

گروه صنعتی فیبو: این تصویر نمایش دهنده یک اینفوگرافیک از "مراحل گرفنن نمایندگی پردرآمد" است.

مرحله اول: تحقیقات اولیه و بررسی بازار

در قدم اول از مراحل گرفتن نمایندگی پردرآمد، باید شناخت کافی از صنعت مورد نظر ، مشخصات و نیازهای بازار بدست آورید؛ چراکه هرگونه سرمایه‌گذاری بدون درنظر گرفتن این موارد،‌ برای شما مانند دور ریختن سرمایه‌تان خواهد بود. این تحقیقات می‌تواند به صورت میدانی یا توسط کارشناسان انجام شود. تماس با نمایندگان شرکت‌ها نیز می‌تواند به شما چشم‌اندازی برای صنعت مورد نظر به‌ شما ارائه دهد.

اهمیت تحقیقات بازار در گرفتن نمایندگی چیست؟

بررسی بازار به شما کمک می‌کند تا بفهمید کدام کالا یا خدمت در بازار تقاضا و امکان سوددهی بیشتری دارد. در این تحقیقات اولیه علاوه بر اینکه باید پتانسیل بازار و رقبا و … را در آن صنعت بررسی کنید نکته مهم دیگری وجود دارد. اینکه میزان سختی‌های آن کسب‌وکار چیست و آیا نمایندگی مدنظرتان با شخصیت و علایق شخصی شما متناسب است یا نه. عدم علاقه و نامتناسب بودن یک کسب‌وکار با مشخصات فردی شما می‌تواند باعث شکست سرمایه‌گذاری شما شود. هم‌چنین در این مرحله باید مزایای هریک از انواع نمایندگی‌ها شامل تولید، خدمات و یا فروش را مدنظر قرار دهید.
به‌عنوان نمونه علاقه و تجربه شما به بخش تولید باعث می‌شود که نمایندگی در بخش تولید شرکت‌هایی را مدنظر قرار دهید که فروش به عهده آن برند است. به این ترتیب شما از دردسرهای بازاریابی و فروش خلاص شده و تنها به تولید می‌پردازید؛ بنابراین انجام تحقیقات اولیه با توجه به علایق خود و مشخصات هر بازار اقدامی ضروری و مهم است. انجام فرایند بازاریابی و فروش در نمایندگی تولید یکی از مزایای منحصربه‌فرد گروه صنعتی فیبو است که نمایندگان را از هزینه‌های بازاریابی، تبلیغات و فرایند فروش بی‌نیاز می‌کند.

مرحله دوم در گرفتن نمایندگی پردرآمد: بررسی اهداف و نیازها

هر سرمایه‌گذاری دارای اهدافی است که برای شروع یک کسب‌وکار چه به صورت راه‌اندازی و چه به صورت اعطای نمایندگی براساس آن اهداف عمل می‌کند. برای روشن شدن نیازها و اهداف باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • هدف من از اخذ نمایندگی تنها کسب سود است؟
  پاسخ به این سؤال انتخاب شما بین نمایندگی پرسود یا یک کسب‌وکار تولیدی مشخص می‌کند.
 • هدف من از اخذ نمایندگی راه‌اندازی یک کسب‌وکار آینده دار است؟
  آیا برای آینده کسب‌وکاری خود یک نقشه توسعه دارید یا تنها می‌خواهید در یک موقعیت امن قرار بگیرید.
 • آیا کسب‌وکار مورد نظرم باید مورد علاقه‌ام باشد؟
  پاسخ به این سؤال می‌تواند طیف وسیعی نمایندگی تولید، فروش و خدمات را شامل شود. در ادامه نوع صنعت و بازار فرانچایز مشخص می‌شود تا بتوانید به بهترین انتخاب برسید.
 • تا چه اندازه‌ای می‌خواهم از نظر مالی ریسک کنم؟
  مشخص کردن سرمایه مورد نظر برای فرانچایز یا میزان دسترسی به تأمین منابع می‌تواند مسیر شما برای اخذ نمایندگی پرسود را سریع‌تر کند.
 • شناخت کافی از صنعت نمایندگی مورد نظر دارم؟
  هرچند تجربه قبلی در آن صنعت بسیار کمک‌کننده است اما لزوماً شناخت به تجربه قبلی مربوط نیست و شما با تحقیقات و بررسی می‌توانید به چشم‌انداز روشنی از بازار فرانچایز خود برسید.
 • تا چه اندازه در برابر ریسک‌ها و مشکلات احتمالی آماده هستم؟
  میزان تحمل‌پذیری شما در برابر مشکلات بازار و کسب‌وکار می‌تواند یک گزینه تأثیرگذار در گرفتن نمایندگی باشد.

می‌خواهید نمایندگی مورد نظر مزایای بیشتری نسبت به سایرین در اختیارتان قرار دهد؟

اینکه برند فرانچایزدهنده تا چه اندازه به نمایندگی شما کمک می‌کند یک گزینه بسیار مهم و ارزشمند برای موفقیتتان به شمار می‌رود. به‌عنوان نمونه گروه تخصصی فیبو با ارائه امتیازاتی نظیر تضمین تأمین مواد اولیه، ارائه درامدهای دلاری و هم‌چنین تضمین فروش محصولات تولیدی باعث شده تا گرفتن نمایندگی پردرآمد فیبو به گزینه‌ای کم ریسک تبدیل شود. بنابراین حتماً اطمینان حاصل نمایید که در مراحل مختلف تا چه میزان از حمایت فرانچایزر خود برخوردار خواهید شد. مشخص بودن نحوه تأمین مالی، تبلیغات، هدف‌گذاری، نحوه استخدام نیروی متخصص، نحوه آموزش، تأمین تجهیزات، بودجه‌بندی، هزینه‌ها و میزان سود از جمله مواردی هستند که می‌توانند اخذ یک نمایندگی را به گزینه‌ای کم ریسک تبدیل کنند.

مرحله سوم: بررسی میزان ریسک در آن بازار

هرچند نمایندگی نسبت به راه‌اندازی یک کسب‌وکار از صفر دارای ریسک بسیار کمتری است اما با این حال کوچک‌ترین اشتباهی در اخذ نمایندگی می‌تواند باعث شکست در کسب‌وکارتان شود. در بررسی میزان ریسک گرفتن نمایندگی پردرآمد باید به سهم برند مدنظرتان از بازار، میزان شناخته شده بودن آن و پتانسیل توسعه آن شرکت در آینده توجه کنید.
همچنین مواردی نظیر بی‌نیازی از مراحل فروش، درامان ماندن از تورم با دریافت درامدهای دلاری و تأمین مواد اولیه توسط برند فرانچایزدهنده می‌تواند ریسک این کار را برای شما بسیار کاهش دهد؛ بنابراین اینکه میزان سرمایه بالا یا موردنیاز بالا یا پایین است تضمینی برای تضمین ریسک نیست و شما برای این کار باید شرایط بازار به صورت دقیق بررسی کنید.

مرحله چهارم: بررسی بررسی سرمایه مورد نیاز

اینکه به چه اندازه‌ای از سرمایه دسترسی دارید بسیاری از انتخاب‌ها در اخذ نمایندگی را برای شما مشخص می‌کند. البته برای گرفتن یک نمایندگی پردرآمد و جذاب برخی از افراد ریسک‌پذیرتر را مجبور می‌کند با تأمین سرمایه بیشتر بتوانند کسب‌وکار مورد علاقه خود را راه‌اندازی کنند. هم‌چنین باید ببینید هزینه هریک از مراحل کسب‌وکار از تولید تا فروش در فرانچایز مورد نظر چگونه است. در برخی موارد قیمت حق امتیاز فرانچایز بسیار پایین بوده اما شما برای راه‌اندازی آن کسب‌وکار به تجهیزات بسیار گران قیمتی نیاز دارید که عملاً آن فرانچایز را برای شما بسیار پرهزینه می‌کند. یا عدم نیاز به مرحله بازاریابی و فروش در نمایندگی تولید می‌تواند نمایندگان را از هزینه‌های بازاریابی بی‌نیاز کند؛ بنابراین، وضعیت مالی خود و مفاد قرارداد فرانچایز را به دقت تحلیل و مشخص کنید تا بتوانید بهترین فرانچایز ممکن را انتخاب نمایید.
شما در یک فرانچایز علاوه بر هزینه حق امتیاز به سرمایه اولیه دیگری برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان نیاز دارید. هزینه‌های جاری نظیر بودجه عملیاتی و ساخت تجهیزات و اجاره مکان و غیره که عدم تأمین آن می‌تواند باعث کمبود نقدینگی و به خطر افتادن فرانچایز شما شود.

مرحله پنجم: بررسی بررسی وضعیت مالی برند مورد نظر

میزان صورت‌های مالی برندهای فرانچایز دهنده از میزان هزینه نسبت به سود ممکن می‌تواند کمک بزرگی در این زمینه باشد. هر چه این صورت‌های مالی در برندهای فرانچایزدهنده از میزان هزینه‌ها و سود مشخص‌تر باشد ریسک سرمایه‌گذاری شما کمتر می‌شود.

مرحله آخر در گرفتن نمایندگی پردرآمد: امضا قرارداد فرانچایز

برخی از مواردی که در قرارداد فرانچایز باید مشخص کنید شامل موارد زیر است:

 • میزان درامد مدنظر
 • متراژ و مشخصات محل کسب‌وکار
 • نحوه تأمین ماشین‌آلات و مواد اولیه
 • نحوه تقسیم درآمد
 • نحوه بازاریابی و فروش

علت موفقیت بیشتر فرانچایزها نسبت به کسب‌وکارهای نوپا

همان‌طور که می‌دانید فرانچایزها احتمال موفقیت بالاتری نسبت به مشاغل مستقل و راه‌اندازی خط تولید دارند. چراکه شما از نام و امتیازات یک برند مطمئن بهره می‌برید. همینطور برخی مزایایی که برند‌های مختلف برای گرفتن نمایندگی ارائه می‌دهند باعث شده که انتخاب فرانچایز انتخاب خوبی باشد. به صورت کلی باید بدانید که در جهان 85 درصد از فرانچایزها پس از 5 سال همچنان مشغول به فعالیت و سوددهی هستند. در صورتی که این عدد برای کسب‌وکارهای نوپا به زیر 20 درصد می‌رسد. در ادامه مزایای فرانچایز را بررسی می‌کنیم که میزان موفقیت فرانچایزها را افزایش می‌دهند.

مزایای فرانچایز چیست؟

 1. راحت‌تر بودن فروش به دلیل شهرت برند و مشتریان تثبیت شده
 2. حمایت آموزشی و لجستیکی توسط برند فرانچایزر
 3. سرمایه‌گذاری بلندمدت و آینده‌دار
 4. کاهش هزینه‌ها در مقیاس بزرگ بالا رفتن
 5. احتمال موفقیت به دلیل استفاده از خدمات و سیستم تست شده
 6. سهولت تأمین منابع مالی در این شکل سرمایه‌گذاری

مهم‌ترین نکات گرفتن نمایندگی پردرآمد

 • انتخاب یک صنعت یا محصول پرطرفدار، در حال رشد و قابلیت سودآوری بالا
 • انتخاب یک برند معتبر با صاحبان خوش‌نام
 • مزایای ویژه مانند دریافت سود دلاری مانند فرانچایز فیبورد
 • مشخص بودن تمام هزینه‌ها و سود
 • میزان صادرات و توسعه در برند فرانچایزر

سخن پایانی: فیبو از بهترین فرانچایزرهای ایران

خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد ظهور کسب‌وکارهای فرانچایز موفقی در حوزه‌هایی به غیر از مواد غذایی یا فروشگاهی بوده‌ایم که توانسته‌اند تحولی در کسب‌وکارهای ایرانی به وجود آورند. گروه صنعتی فیبو یکی از نوآورانه‌ترین کسب‌وکارهای فعال در صنعت تولید مصالح ساختمانی نوین در ایران و منطقه به شمار می‌رود. ساندویچ پنل یکی از محصولات گروه صنعتی فیبو، یک محصول مدرن در ساخت‌وساز خشک است که در کاربردهای مختلفی در صنعت ساختمان دارد. فیبو با درک درست از تحول کسب‌وکارهای نوین و ارائه یک مدل جدید فرانچایز توانسته در مدت زمان محدود نمایندگی‌های فراوانی را به شیوه خود جذب کند. مدیران باسابقه گروه فیبو، ایده‌های خلاقانه و تجربیات ارزشمند خود در حوزه مدرن سازی کسب‌وکارها را وارد صنعت ساختمان کرده‌اند.

از امتیازات منحصربه‌فرد فرانچایز فیبو می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • فرانچایز فیبو با ارائه امتیاز تولید و ویژگی منحصربه‌فرد
 • کسب درامد ماهانه دلاری
 • تأمین رایگان مواد اولیه موردنیاز برای تولید
 • تأمین ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز
 • عدم نیاز نمایندگان به فرایند بازاریابی و فروشی

اگر به دنبال اعطای نمایندگی در شهرستانها، اخذ نمایندگی با درامد بالا و پشتوانه یک برند معتبر هستید، می‌توانید با کارشناسان کسب‌وکار فیبو تماس بگیرید. کارشناسان فیبو آماده ارائه مشاوره رایگان به شما در حوزه کسب‌وکار و فرانچایز هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *