شرایط اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها

این تصویر نمایش دهنده بنر مقاله راهنمای گرفتن نمایندگی پردرآمد است.

با توجه به کمتر بودن هزینه‌ها در شهرستان‌ مانند قیمت زمین، نیروی کار و … می‌توان ادعا کرد که اخذ نمایندگی برند معتبر در شهرستان می‌تواند علاوه بر سودآوری بالا، موجب اشتغال‌زایی هم شود؛ بنابراین با توجه به اینکه اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها یک فرصت گران‌بها برای سرمایه‌گذاران است در این مقاله سعی کرده‌ایم چالش‌ها و مزایای گرفتن نمایندگی پردرآمد در شهرستان‌ها را بررسی کنیم؛ بنابراین این مقاله برای کسانی که به دنبال افزایش درامد و گسترش فعالیت خود در شهرستان‌های مختلف هستند، می‌تواند بسیار راه گشا باشد.

دلایل پردرآمد بودن اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها

هرچند در گذشته شما تنها می‌توانستید خط تولید و نمایندگی برندهایی را داشته باشید که در نزدیکی شهر شما باشند اما امروزه گسترش صنایع به شهرستانها و مناطق مختلف یکی از راه‌های افزایش سود برای سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. به این ترتیب شما به عنوان یک کارآفرین می‌توانید با انواع اخذ نمایندگی‌ها یا راه‌اندازی نمایندگی خط تولید در شهرستان خود یا بسیاری از شهرستان‌های دیگر حضور فعال داشته باشید و یک کسب‌وکار پرسود ایجاد کنید.

 

دریافت نمایندگی به این معنی است که شما برای اخذ نمایندگی تولید، پخش یا فروش یک برند معتبر در شهرستان خود اعلام آمادگی می‌کنید. در ادامه و در صورت داشتن شرایط لازم، یک قرارداد بین شرکت و شما به عنوان نماینده ثبت می‌شود. فرایند این کار و امضای قرارداد شامل شرایطی است که باید از آن آگاه باشید. در ادامه شرایط اعطای نمایندگی به شهرستان‌ها و هم‌چنین نحوه راه‌اندازی نمایندگی تولید در شهرستانهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

شرایط اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها

اعطای نمایندگی در شهرستانها با توجه به بازار مصرف و هزینه‌های پایین‌تر، پتانسیل‌های اقتصادی بالقوه‌ای نصیب هر دو سوی قرارداد نمایندگی می‌کند. از یک سو شرکت معتبر می‌تواند کسب‌وکار خود را گسترش داده و شناخته شده تر شود و از سوی دیگر نماینده نیز علاوه بر داشتن یک سرمایه‌گذاری پرسود، با اشتغال‌زایی در محل اقامت خود می‌تواند یک کسب‌وکار آینده دار را شروع کند.

 

برای دریافت نمایندگی در شهرستانها، شما باید با شرکت‌ها و کسب‌وکارهای که به صورت نمایندگی و فرانچایز فعال هستند آشنا باشید. هم‌چنین انواع اعطای نمایندگی و فرانچایزها را بشناسید و تصمیم بگیرید که در چه حوزه‌ای با توجه به سرمایه و تجارب خود، می‌خواهید فعالیت داشته باشید. از جمله حوزه‌های محبوب می‌توان‌به:

 • نمایندگی خط تولید
 • نمایندگی فروش
 • نمایندگی خدمات در صنایع غذایی، شیمیایی، خودرویی، فروشگاهی و ساختمانی

اشاره کرد. نمایندگی در هریک از این بخش‌ها دارای شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود است که هر یک را بررسی خواهیم کرد. 

به عنوان نمونه برای اخذ نمایندگی خط تولید، تامین مواد اولیه، فروش و میزان حمایت لوجستیکی و فنی شرکت از نمایندگان بسیار نقش حیاتی دارد. در این ارتباط نمایندگی راه‌اندازی خط تولید از گروه صنعتی فیبو یک نمونه عالی به شمار می‌رود. شرایط اعطای نمایندگی به شهرستانها در فیبو به گونه‌ای است که شما به عنوان نماینده می‌توانید همه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید را بدون هزینه دریافت کنید. هم‌چنین تجهیز کارگاه تولیدی شما توسط متخصصان این شرکت انجام شده و حتی شما نیازی به فروش و بازاریابی برای تولیدات خود ندارید چرا که فیبو متعهد است تمام محصولات تولید شده شما را باز پس‌ گیرد. به این ترتیب شما با کم‌ترین میزان ریسک و درگیری‌های بازاریابی صاحب خط تولید با درامد دلاری می‌شوید.

۷ نکته مهم اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها

 1. باید شرایط و قوانین مربوط به کسب‌وکار مورد نظر را به خوبی بشناسید.
 2. باید پتانسیل آینده بازار و میزان تقاضا در صنعت مورد نظر، تعداد رقبا و ارتباط با سایر صنایع را مورد بررسی قرار دهید.
 3. پس از انتخاب بازار و برند مورد نظر باید مشتریان داخلی و خارجی شرکت را بررسی کنید.
 4. باید میزان شهرت شرکت، محصولات و خدمات کارخانه، سیاست‌ها و استراتژی‌های بازاریابی و فروش و هم‌چنین شهرت صاحبان برند را مورد بررسی قرار دهید.
 5. در پایان باید مزایای نمایندگی شرکت مورد نظر مانند میزان آموزش، تأمین و تجهیز و حمایت‌های شرکت را بررسی نمایید.
 6. مطمئن شوید که قبل از اخذ نمایندگی در ارتباط با نحوه تأمین مواد اولیه، شرایط پشتیبانی، بهبود فرآیند‌های عملیاتی، سهم دو طرف در تبلیغات و فروش در قرارداد به توافق برسید.
 7. هم‌چنین میزان ارتباط شرکت با نمایندگان گزینه مهمی است که باید قبل از قرارداد اعطای نمایندگی به آن توجه کنید.

در ادامه به تعریف مفایهم مهم و همینطور شرایط قرارداد و اصول آن می‌پردازیم. 

تعریف نمایندگی یا حق‌امتیاز

نمایندگی عبارت است از اعطای حق استفاده از برند یا امکانات و … به متقاضیان حقیقی و حقوقی که براساس یک قرارداد نمایندگی با مشخصات معلوم صورت می‌پذیرد. اخذ نمایندگی می‌تواند در حوزه‌های مختلفی نظیر فروش، تولید، خدمات، توزیع و … انجام شود. شرایط اخذ نمایندگی شامل موارد زیر است:

 • امضای قرارداد همکاری بین نماینده و شرکت اصلی و مشخص بودن شرایط همکاری
 • اطمینان از قانونی بودن ثبت و فعالیت شرکت اصلی
 • برخورداری متقاضی نمایندگی با توجه به شرایط و مدارک مورد نظر شرکت اصلی

هم‌چنین انواع نمایندگی براساس نوع به دو دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

 • نمایندگی انحصاری که یعنی در آن منطقه تنها نماینده موجود شما هستید.
 • نمایندگی غیر انحصاری که یعنی در آن منطقه غیر از شما، نمایندگان دیگری مشغول به فعالیت هستند.

راهنمای امضای قرارداد اعطای نمایندگی

برای امضای قرارداد اعطای نمایندگی در شهرستانها، باید هر یک از اطلاعات زیر مشخص باشد:

شرایط قرارداد شامل:

 • موضوع قرارداد و تعهدات طرفین
 • وثیقه‌ها و تضامین دریافتی از طرفین
 • محدوده نمایندگی و انحصار یا عدم انحصار در نمایندگی
 • مدت زمان و نحوه پایان قرارداد و شرایط مالی توافق‌نامه
 • حفظ حقوق مالکیت فکری، محرمانگی و شرایط حل اختلافات

وظایف نماینده و شرکت شامل:

 • چگونگی فروش، تبلیغات و بازاریابی محصولات یا خدمات
 • تعهدات کیفیتی نماینده
 • نحوه پشتیبانی از مشتریان
 • چگونگی تجهیز و آموزش نماینده

شرایط مالی شامل:

 • درصد سهم طرفین از فروش
 • چگونگی و نحوه پرداخت‌ها به صورت زمانی و واحد پولی
 • تعهدات مالی نماینده و شرکت
 • عواقب عدم رسیدگی به تعهدات مالی برای طرفین

مشخصات دیگر شامل:

 • زمان امضای قرارداد
 • نحوه به‌روزرسانی قرارداد
 • چگونگی ایجاد تغییر در شرایط قرارداد
 • شرایط انتقال قرارداد به افراد دیگر

رعایت این نکات کمک می‌کند تا قرارداد اخذ نمایندگی متناسب با نیازهای شرکت و نماینده تعیین شود. توجه داشته باشید که از ذکر موارد مبهم در قرارداد خودداری نمایید چرا که می‌تواند باعث بروز مشکلات در فهم موضوع و تعهدها شود.

فرصت ویژه اعطای نمایندگی در شهرستان‌ها

همانطور که در ابتدای مقاله گفته‌ شد، اعطای نمایندگی در شهرستانها یکی از بهترین روش‌های راه‌اندازی کسب‌وکار پردرآمد و اشتغال‌زایی برای کارآفرینان شناخته می‌شود. در همین راستا گروه صنعتی فیبو شرایط ویژه‌ای برای تولیدکنندگان،‌ سرمایه‌گذاران و افراد علاقه‌مند به تولید در شهرستان‌ها برای راه‌اندازی خط تولید مصالح ساختمانی نوین فراهم کرده است.

مزایای راه‌اندازی خط تولید با گروه صنعتی فیبو:

 • تجهیز و راه‌اندازی خط تولید
 • تأمین رایگان مواد اولیه
 • خرید محصولات توسط شرکت و عدم نیاز نمایندگان به فرایند فروش
 • ارائه درامد دلاری به قیمت روز

با توجه به این موارد و براساس مفاهیم زیر می‌توان نتیجه گرفت که چرا در این مقاله راه‌اندازی خط تولید با گروه صنعتی فیبو را به عنوان یک نمایندگی پردرآمد در شهرستان پیشنهاد داده‌ایم:

 1. اینکه شما به عنوان نماینده برای مواد اولیه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید باعث می‌شود که از نوسانات قیمت مواد اولیه درامان باشید؛ بنابراین میزان هزینه‌های شما در طول قرارداد همواره یکسان بوده و دچار اخلال نمی‌شود. هم‌چنین تأمین تجهیزات می‌تواند خیال شما بابت مشکلات تحریم و دسترسی به ماشین آلات روز را راحت کند.
 2. هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی جزوی از هزینه‌های بالای راه‌اندازی کسب‌وکار است. در مدل جدید فرانچایز فیبو، تمامی محصولات تولید شده از نمایندگان بازپس گرفته می‌شود. این باعث می‌شود شما تنها تولید کنید و نگرانی و دغدغه‌ای برای فروش و بازاریابی نداشته باشید.
 3. دریافت درامد دلاری را می‌تواند منحصر به فردترین مشخصه نمایندگی فیبو در شهرستانها دانست. به این ترتیب علاوه بر اینکه از نوسانات تورمی بازار درمان هستید از درآمدی متناسب با دلار روز برخوردار می‌شوید.

سخن پایانی

اعطای نمایندگی در شهرستانها به عنوان یک راهکار استراتژیک برای سرمایه‌گذاری و کسب درامدهای بالا برای کارآفرینان شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاران با افزایش آگاهی خود نسبت به بازار، شرایط تولید و قراردادهای نمایندگی به‌راحتی می‌توانند به درامدهای بالا برسند. بر این اساس هرچند شرایط اقتصادی کشور ممکن است سرمایه‌گذاران را از راه‌اندازی خط تولید منصرف کند اما باید عنوان کنیم که در چنین شرایطی نیز نمایندگی برخی از برندهای معتبر مانند فیبو با در اختیار گذاشتن شرایط منحصربه‌فرد بسیار کم ریسک تر از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری هستند. شرایطی مانند درآمد دلاری و تأمین رایگان مواد اولیه موردنیاز خط تولید که باعث می‌شود نمایندگان و کسب‌وکارها از نوسانات تورمی درامان بمانند. در نهایت، برای گرفتن نمایندگی شما به قرارداد اخذ نمایندگی نیاز دارید که در هنگام امضای آن باید برخی نکات و موارد مهم اشاره شده در این مقاله را رعایت کنید.

Call Now Button