چگونه کارگاه تولیدی راه‌اندازی کنیم؟ معرفی ۱۵ ایده پولساز

این تصویر نمایش‌دهنده بنر مقاله چگونه کارگاه تولیدی راه‌اندازی کنیم؟ است.

اگر به دنبال راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی هستید احتمالاً باید شما را در زمره افراد با جسارت، مستقل و خودساخته دانست. چراکه شما در زمانی به دنبال ایجاد کارگاه تولیدی هستید که شرایط اقتصادی چالش‌های زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است. تولید یکی از مهم‌ترین پارامترها در اقتصاد دنیا به شمار می‌رود و عموماً در مقابل خام فروشی قرار می‌گیرد. خام فروشی با کاهش درامد و از بین بردن منابع ملی باعث سقوط اقتصادی کشورهای خام فروش می‌شود؛
بنابراین وجود افراد کارآفرین برای هر جامعه‌ای به‌عنوان یک نعمت شناخته می‌شود. گروه صنعتی فیبو با افتخار در این مقاله راه‌های ایجاد کارگاه‌های تولیدی پرسود و 15 ایده پولساز را به شما معرفی می‌کند.

 

قبل از راه‌اندازی کارگاه تولیدی باید بدانید که:

ایده‌ها برای راه اندازه کارگاه تولیدی تنها توسط افراد عمل‌گرا و کارآفرین عملی می‌شوند و بسیاری دیگر از افراد حتی با اینکه ایده‌هایی گران‌بهایی در سر دارند کارمندی و یا شغل‌های دیگر را ترجیح می‌دهند. مشکلات اقتصادی و عدم حمایت از بخش تولید و نوسانات دلار از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند بسیاری از افراد نتوانند یا نخواهند ایده‌های تولیدی خود را به سرانجام برسانند. جدا از این موارد عملی کردن ایجاد کارگاه تولیدی پرسود چه کوچک و چه بزرگ به یک روحیه جنگجو و هدفمند نیاز دارد.
سؤال بزرگی که پیش می‌آید این است که با وجود تمام این مشکلات چرا هنوز هم برخی افراد به دنبال ایجاد کارگاه‌های تولیدی در بخش‌های مختلف هستند. جواب این سؤال جدا از دغدغه‌های شخصی افراد، به دستیابی برای سودآوری بالای این مشاغل برمی‌گردد. در ادامه با نکات مهم در راه‌اندازی یک شغل تولیدی بیشتر آشنا می‌شویم.

مراحل راه‌اندازی کارگاه تولیدی پردرآمد

برای راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی پردرآمد چه با سرمایه کم و چه با سرمایه زیاد باید مراحل مهم زیر را انجام دهید:

 1. یافتن یک ایده تولیدی مناسب
 2. مشخص کردن نوع کسب‌وکار تولیدی به صورت راه‌اندازی از صفر یا خرید حق امتیاز
 3. ارزیابی سرمایه اولیه و مشخص نمودن موانع مالی برای ایجاد کارگاه تولیدی
 4. ایجاد یک برنامه کسب‌وکار براساس نیازها بازار و اهداف کسب‌وکارتان
 5. برآورد هزینه‌ها متناسب با میزان سرمایه
 6. مشخص کردن استراتژی فروش و روش‌های بازاریابی برای محصولات تولیدی
 7. پیگیری مسائل قانونی و مجوزهای لازم
 8. انتخاب مکان احداث
 9. مشخص کردن نحوه تأمین مواد اولیه برای خط تولید
 10. کامل کردن نیروی انسانی متخصص
 11. تمرکز بر نیازهای بازار و خواسته‌های مشتری
 12. ایجاد نوآوری‌ها برای تمایز از رقبا

نکات کلیدی در شروع راه‌اندازی کارگاه تولیدی موفق

ایده مشاغل تولیدی باید با علائق و شخصیت شما همخوانی داشته باشد. هم‌چنین با سرمایه و بودجه مدنظرتان همخوان بوده و از پتانسیل بالا در سوددهی و ریسک کمی در مسیر موفقیت برخوردار باشد. یافتن یک برنامه کسب‌وکاری به تحقیقات بازار و بررسی مشاغل تولیدی سودده بستگی دارد. هم‌چنین استفاده از ایده‌های کسب‌وکاری دیگر کارآفرینان و همکاری با آن‌ها مانند خرید امتیاز تولید می‌تواند یک گزینه مناسب در این زمینه به شمار رود.
برای راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی موفق، شما باید مشتری هدف، انتظارات آن‌ها از محصولات و مشخصات ویژه محصولات خود را بشناسید که در برنامه کسب‌وکار مشخص می‌شود. داشتن یک بیزینس پلن باعث می‌شود نسبت به مسیر پیشروی کارگاه تولیدی شما از لحظه احداث، تأمین مواد و فرایند تولید گرفته تا نحوه فروش و درآمدزایی کسب‌وکارتان چشم‌انداز روشنی پیدا کنید. در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و از میزان سرمایه مورد نیازتان مطلع شوید. معمولاً هزینه مکان و خریداری تجهیزات مورد نیاز برای خط تولید بزرگ‌ترین هزینه برای راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی به شناخته می‌شوند. مشخص نمودن جذب سرمایه در صورت نیاز به منابع مالی بیشتر دیگری مورد مهمی است که قبل از ایجاد کارگاه تولیدی باید مشخص شود.

انواع کارگاه تولیدی در ایران

انواع کارگاه‌های تولیدی به ساخت محصولات در زمینه‌های زیر مربوط می‌شود:

 • کارگاه تولیدی محصولات صنعتی
 • کارگاه تولیدی محصولات ساختمانی
 • کارگاه تولیدی محصولات کشاورزی
 • کارگاه تولیدی محصولات آرایشی و بهداشتی
 • کارگاه تولیدی محصولات غذایی
 • کارگاه تولیدی محصولات حیوانی
 • کارگاه تولیدی محصولات الکترونیک

مشاغل و کارگاه‌های تولیدی براساس اندازه کسب‌وکار به انواع کارگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ (کارخانه‌ها) تقسیم می‌شود.

15 ایده پولساز برای راه‌اندازی کارگاه تولیدی

برای رسیدن به سودآوری مهم نیست سرمایه راه‌اندازی کارگاه تولیدی شما چقدر است بلکه باید فرایندها، نیازها، اهداف و چشم‌اندازها مشخص باشد. در ادامه 15 ایده پولساز برای راه‌اندازی کارگاه تولیدی را با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز معرفی می‌کنیم. معمولاً مشاغل تولیدی کوچک با توجه به میزان سرمایه به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • کارگاه تولیدی با سرمایه 50 میلیون
 • کارگاه تولیدی با سرمایه 100 میلیون
 • کارگاه تولیدی با سرمایه 200 میلیون
 • کارگاه تولیدی با سرمایه 500 میلیون
 • کارگاه تولیدی با سرمایه 1 میلیارد
 • کارگاه تولیدی با سرمایه تا 10 میلیارد و بیشتر

۱. کارگاه تولید پلاستیک حبابدار

کارگاه تولید پلاستیک حبابدار جزو مشاغل تولید با سرمایه 50 میلیون و کارگاه تولیدی کوچک با سرمایه کم هستند که با توجه به هزینه پایین سود بسیار بالایی نصیب کارآفرینان خود می‌کنند. بسته‌بندی و نگهداری از وسایل و لوازم حساس و ضربه‌پذیر از مهم‌ترین کاربردهای این پلاستیک است.

۲. کارگاه تولید دکوری و هدایای سفارشی

این کسب‌وکار علاوه بر نیاز به سرمایه کم تا 100 میلیون، از جمله مشاغلی است که می‌توان در خانه انجام داد. البته برای انجام آن به سلیقه هنری نیاز دارید. خرید انواع کادوها و جعبه‌های هدیه برای مناسبت‌های مختلف معمولاً مشتریان مختص به خود را دارد. هم‌چنین استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جذب مشتری در این حوزه می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. از جمله کارگاه تولیدی با سرمایه 100 میلیون در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تولید جعبه کادوهای مناسبتی مانند روز ولنتاین
 2. تولید شمع‌های تزئینی یک کار ساده ولی پرفروش
 3. طراحی و تولید انواع اکس سوری مانند دستبند و انگشتر و زیورآلات یک شغل پرطرفدار و کم‌هزینه
 4. تولید دیوارکوب‌ها و ساخت تابلوهای تزئینی
 5. ساخت مجسمه و اکسسوری تزئینی

 

۳. کارگاه تولید ظروف بسته‌بندی مواد غذایی

با توجه به رواج غذاهای آماده و فست فودها تولید ظرف غذا و همچنین بسته‌بندی غذا دو ایده‌ی جدید در میان کسب‌وکارهای تولیدی هستند که می‌توانند شما را با سرمایه کم تا 100 میلیون به سودآوری برسانند.

۴. کارگاه تولید محصولات بهداشتی و لوازم آرایشی

مصرف فراوان محصولات بهداشتی مانند صابون‌های ارگانیک و به‌ویژه لوازم آرایشی باعث شده است که تولید این محصولات به یکی از پرسودترین مشاغل تولیدی با سرمایه 100 میلیون در ایران تبدیل شود.

 

۵. کارگاه تولید و پرورش گیاهان

گسترش زندگی آپارتمانی و نیاز طبیعی انسان‌ها به فضای سبز باعث شده است که پرورش گل و گیاه به یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 200 میلیون در بازار ایران تبدیل شود. البته نیاز به مکان مناسب برای پرورش گیاهان و هم‌چنین افزایش رقبا از جمله مواردی است که در این شغل باید مدنظر قرار دهید. امکان تبلیغات و فروش آنلاین باعث افزایش پتانسیل‌های این کسب‌وکار شده است.

۶. کارگاه تولید پوشاک

نیاز به خرید لباس باعث شده تا تولید پوشاک و یا مزون به یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 200 میلیون در بازار ایران تبدیل شود. در کارگاه تولید پوشاک تمرکز بر کمیت تولید بوده درحالی‌که در مزون‌ها شما معمولاً باید وقت بیشتری را برای طراحی لباس صرف کنید و این کار بیشتر شبیه به خلق یک اثر هنری است. تبلیغات هدف‌دار در شبکه‌های اجتماعی و شناخت برندتان به‌عنوان یک تولیدی ویژه می‌تواند شما را به سود بسیار بالا برساند. آشنایی با طراحی لباس یا داشتن خلاقیت و ذوق هنری در این کار می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند.

۷. کارگاه تولید مواد شوینده و بهداشتی

هزینه‌ راه‌اندازی خط تولید مواد شوینده و بهداشتی بسیار متغیر است و با توجه به عوامل مختلفی مانند مقیاس تولید و تجهیزات مورداستفاده جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 200 میلیون الی بالاتر به شمار می‌رود.

۸. کارگاه پروش زنبور و تولید عسل

کارگاه پروش زنبور و تولید عسل جزو یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 200 میلیون در ایران به شمار می‌رود. علاقه به عسل طبیعی از جمله مواردی است که این کارگاه‌های تولیدی کوچک و پردرآمد را برای سرمایه گذران جذاب می‌کند.

۹. مشاغل مربوط به تهیه و توزیع غذا و سایر خوراکی‌ها

در این بخش با دو نمونه صنعتی و خانگی روبرو هستیم. تهیه غذای خانگی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 200 الی 500 میلیون به شمار می‌رود. درحالی‌که تهیه و توزیع غذای نیمه آماده صنعتی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 5 میلیارد به بالا محسوب می‌شود. با توجه به اینکه تغذیه جز نیازهای روزانه افراد است معمولاً هر دو این نمونه‌ها جزو پرسودترین مشاغل تولیدی به شمار می‌روند. تولید سایر خوراکی‌ها مانند موارد زیر هم می‌تواند بسیار کم ریسک و پرسود باشد:

 1. تولید تنقلات خانگی مانند میوه خشک، مربا و ترشی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 50 میلیون
  تولید عرقیجات گیاهی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 100 میلیون
 2. تولید نان، انواع شیرینی‌ها و کیک‌های فانتزی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 300 میلیون
 3. تولید چیپس جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 300 میلیون
 4. تولید محصولات لبنی صنعتی جزو مشاغل تولیدی با سرمایه 500 میلیون

۱۰. کارگاه‌های تولیدی مرتبط با محصولات الکترونیکی

سرمایه اولیه کارگاه تولیدی کوچک صنعتی مرتبط با محصولات الکترونیکی چیزی در حدود 300 الی 500 میلیون است و می‌تواند با توجه به گسترش این محصولات شما را به سود بالایی در بازار برساند.

۱۱. کارگاه تولید کارتن

کارگاه تولید کارتن جزو یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 500 میلیون به شمار می‌رود. استفاده از کاغذها و کارتن‌های کهنه و انواع مواد دورریختنی مانند چوب و غیره باعث شده تا هزینه مواد اولیه در حرفه بسیار کاهش یابد. با توجه به گسترش زندگی شهری نیاز به بسته‌بندی کارتنی در حال افزایش است و به همین جهت این کسب‌وکار جزو ایده‌های پولساز به شمار می‌رود.

۱۲. کارگاه تولید محصولات پلاستیکی PVC

شما می‌توانید کارگاه تولیدی محصولات پلاستیکی PVC را هم در مقیاس کوچک و هم در مقیاس کارخانه‌ها بزرگ راه‌اندازی کنید. از این رو این کسب‌وکار جزو مشاغل تولید با سرمایه 500 میلیون به بالا به شمار می‌روند. پلاستیک پی‌وی‌سی یکی از پرکاربردترین محصولات صنعت پتروشیمی به شمار می‌رود و از این رو تولید این محصول می‌تواند برای کارآفرینان بسیار پرسود باشد.

۱۳. کارگاه تولیدکارگاه تولید رنگ

کارگاه تولید رنگ جزو یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 5 میلیارد در ایران با نرخ بازدهی تقریباً 50 درصد به شمار می‌رود.

۱۴. کارگاه تولید مواد شیمیایی

کاربرد فراروان مواد شیمیایی در تولید موادی نظیر شوینده‌ها، نگه‌دارنده‌های غذا، انواع رنگ‌ها، داروها و … باعث شده است تا این صنعت به یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 5 میلیارد در ایران تبدیل شود.

۱۵. کارگاه تولید مصالح ساختمانی نوین

افزایش هزینه‌های ساختمان‌سازی و نیاز به سرعت در ساخت باعث شده تا مصالح ساختمانی نوین یا سبز به یکی از نیازهای اصلی صنعت ساختمان در ایران تبدیل شود. علاوه‌براین ضدحریق،‌ رطوبت و نیز مقاومت بالا در برابر زلزله از جمله ویژگی‌های این مصالح است که آن را به یک انتخاب مطمئن برای ساختمان سازی کرده است. در حال حاضر بازار خوبی برای این مصالح وجود دارد که باعث شده تا کارگاه تولید مصالح ساختمانی نوین به یکی از سودآورترین مشاغل تولیدی با سرمایه 1 میلیارد الی 10 میلیارد در بازار ایران تبدیل شود.

مزیت‌ها، سختی‌ها و مشکلات راه‌اندازی کارگاه تولیدی

راه‌اندازی کارگاه تولیدی علاوه بر افزایش سود و رضایت شخصی می‌تواند باعث اشتغال‌زایی شود. هم‌چنین کارگاه‌های تولیدی از لحاظ توسعه در آینده بسیار نامحدود هستند و می‌توانند سال‌های سال به فعالیت ادامه دهند و گردش مالی بزرگ و سودآوری را شکل دهند. از معایب و مشکلات راه‌اندازی شغل تولیدی در ایران نیز می‌توان به تأثیرپذیری مستقیم این حوزه از وضعیت اقتصاد کلان، نوسانات دلار نام برد.

استفاده از مدل‌های فرانچایز یا حق امتیاز خط تولید، یک راه‌ کم‌ ریسک با درآمد مطمئن برای تولید‌کنندگان در حال حاضر به‌حساب می‌آید. در صورتی که علاقه‌مند هستید یک کارگاه تولیدی با درآمد تضمینی داشته باشید، با اخذ نمایندگی تولید گروه صنعتی فیبو، این امکان برای شما فراهم می‌شود. 

سخن پایانی

راه‌اندازی کارگاه تولیدی علاوه بر افزایش سود و رضایت شخصی می‌تواند باعث اشتغال‌زایی شود. هم‌چنین کارگاه‌های تولیدی از لحاظ توسعه در آینده بسیار نامحدود هستند و می‌توانند سال‌های سال به فعالیت ادامه دهند و گردش مالی بزرگ و سودآوری را شکل دهند. از معایب و مشکلات راه‌اندازی شغل تولیدی در ایران نیز می‌توان به تأثیرپذیری مستقیم این حوزه از وضعیت اقتصاد کلان، نوسانات دلار و مشکلات اقتصادی مانند بی‌ثبات بودن قوانین مربوط نام برد.

Call Now Button